Свидетелствата за сите ученици ќе стигнат 10 дена пред новата учебна година

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Свидетелствата за учениците од деветто одделение и матурантите беа поделени во јуни, но за сите останати ученици од основните и средните училишта ќе бидат дистрибуирани во периодот од 17 до 20 август, велат од бирото за развој на образованието за радио МОФ.

Оттаму не наведуваат која е причината за задоцнетото снабдување со свидетелства за сите ученици, но посочуваат дека приоритет имале деветтоодделенците и матурантите поради упис во гимназија и факултет.

Сепак, свидетелства добиле и ученици кои имале потреба итно да го добијат овој документ поради преселба, префрлување во друго училиште, или изгубено свидетелство.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи