Јованоска од Токио: Каков ден, испишав историја за карате, мојот сон стана реалност

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Прилепчанката Пулексенија Јованоска е првата македонска каратистка во историјата која настапи на Олимписките игри.

Каратето на овие ЛОИ првпат е олимписки спорт во натпреварувачка конкуренција, но од идните игри нема да биде тоа, па Јованоска уште долго време може да остане наша единствена претставничка во овој спорт со настап на олимписки игри.

Јованоска оствари резултати 23,8 и 24 поени (просечна оценка 23,9) и го освои деветтото место од вкупно десет каратистки кои се појавија во оваа дисциплина.

Таа по борбата им се заблагодари на сите кои беа дел од нејзиниот пат и за тоа што верувале во неа кога било најтешко.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи