Граѓани пријавуваат лажни пожари и претставуваат дополнителен проблем за пожарните екипи

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Во период кога се соочуваме со кризна состојба и голема бројка на пожари, дополнителен проблем се и лажните пријави за пожари. Такви повици вчера на бројот 193 имало вкупно седум.

„Вчера, во период од 10 до 21.45 часот на бројот 193 беа примени 29 пријави за пожари на територија на Град Скопје. Од кои за 22 пожари со интервенција и нивно гаснење и локализирање навремено, меѓу кои и во фабриката „Охис“ каде се употребија повеќе возила и пожарникари. Седум пријави за пожар беа лажни”, велат од скопската Пожарна.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи