Словенија доби признание за најчиста земја во цел свет

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Словенија доби меѓународното признание за екологија и одржливост, прогласувајќи ја за најчиста земја во светот.

Таа доби најмногу поени во сите категории, исполнувајќи 96 од 100 индикатори за одржливост.

Словенија е мала европска земја препознатлива по изобилство на природни убавини, чиста животна околина и квалитетен животен стандард.

Во Словенија има 20 илјади видови животни и растенија кои непречено живеат во 40 национални паркови и резервати, а територијата е покриена со 60 % зеленило.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи