ЕУ нема да ја менува листата за безбедни земји од ковид оваа недела – Македонија се уште е безбедна земја

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Европската унија оваа недела нема да го менува списокот на земји кои се безбедни за патување врз основа на епидемиолошката соостојба.

Листата во моментов вклучува околу 20 земји, вклучувајќи ги САД, Јапонија и Австралија, кои се сметаат за безбедни од здравствена гледна точка.

Списокот ќе се преиспита за две недели, а можно е и порано, во случај да се промени ситуацијата со ковид-19, велат претставници на ЕУ.

Македонија, заедно со Србија и Албанија уште од крајот на јуни се на листата на безбедни земји за ковид-19 од кои може слободно да се патува во ЕУ.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи