Словенија прави ротација – пристигнуваат нови 53 пожарникари

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Словенија одлучи да изврши ротација на противпожарните екипи кои се пратени во државава да помогнат при гасењето на шумските пожари.

Дома се враќаат 45-те пожарникари кои цела недела се борат со шумските пожари, а во Македонија ќе пристигне нов тим од 52 лица, односно 43 пожарникари и 9 припадници на цивилната заштита, кои веднаш по пристигнувањето во државава ќе се упатат кон Берово.

Инаку, како што објавуваат медиумите во Словенија, специјалните возила за гасење пожари остануваат во Македонија, а се менува само тимот.

„Ситуацијата во Северна Македонија и натаму е сериозна. Гори практично на местото каде што отиде словенечкиот тим. Ветровите постојано го менуваат правецот, а влажноста на воздухот е мала, со што се овозможува ширење на пожарите“, изјави Јанез Бордон, шеф на вториот словенечки тим.

Пожарот е се уште активен, а неговото ширење може да се спречи само со голем број пожарникари и други сили на теренот. Со своите активности, словенските пожарникари со сигурност досега спасиле 3 села да бидат проголтани со огнените јазици.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи