Супер бабичка: Има 100 години и крева тегови, се запишала во теретана на 91 годишна возраст

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Едит Марвеј – Траина, која има 100 години, е запишана во Гинисовата книга на рекорди како најстар кревач на тегови во светот. Во теретана се запишала кога имала 91 година.

Едит успева да крене меѓу 20 и 45 килограми.

„Додека ги гледав тие дами како тренираат, мислев дека можам да кренам тегови и го направив тоа. Колку почесто доаѓав во теретана, толку повеќе ми се допаѓаше тоа што го правев. Наскоро станав дел од тимот“, вели Едит.

Едит вели дека добила толку многу трофеи што во еден момент немала доволно простор за нив во нејзиниот дом.

Навистина инспиративна супер бабичка.


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи