588 полициски службеници ангажирани во врска со пожарите во последното деноноќие

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Во текот на изминатото деноноќие, во периодот од 07.00 часот на 09.08.2021 до 07.00 часот денеска (10.08.2021) во активностите за гаснење и превенирање на пожарите на територијата на Македонија, од страна на МВР беа ангажирани околу 588 полициски службеници, реализирани 222 мото-патроли и користени 175 возила. Деноноќно на терен се и припадниците на сите специјални единици на полицијата: Специјалната антитерористичка единица „Тигар“, Единицата за брзо распоредување и Посебната единица за поддршка, кои несебично помагаат во гасење на пожарите.

На 09.08.2021 година поднесена е една кривична пријава од СВР Струмица во врска со пожар настанат на 08.08.2021 година, кај крстосница с.Дабиле-с.Сачево, против Д.К.(30) од с.Баница, за сторено кривично дело „предизвикување општа опасност“.

На 09.08.2021 година, во полициското одделение Велушина-Битола, во врска со пожар кој настанал на 09.08.2021 во атар на с.Кишава, на службен разговор во полициска станица биле повикани четири лица на возраст од 21 до 27 години, сите од с.Кишава и се работи на расчистување на случајот.

МВР апелира строго да се почитува забраната за движење во шумските предели, граѓаните максимално да се воздржат од палење огнови, отпадоци, меѓи и стрништа на нивите, да не се фрлаат неизгаснати догорчиња и да не оставаат стаклени шишиња или други предмети, кои подолго време изложени на сонце, можат да предизвикаат пожар. Неопходна е максимална будност и целосно одговорно однесување на секој поединец.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи