Археолозите веруваат дека пронашле остатоци од тројанскиот коњ

Play Video

Археолозите кои истражуваа во Турција, на местото на историскиот град Троја на ридовите Хисарлик, открија голема дрвена конструкција за која се верува дека е остаток од легендарниот тројански коњ.

Ископувањата откриле остатоци од десетици ела и греди долги до 15 метри, кои биле собрани во необична форма, поради што експертите се посомневале дека припаѓаат на тројанскиот коњ, пренесува „Грик репортер“.

Повеќето научници веруваат дека тројанскиот коњ е митска структура и обично се поврзува со еповите на Хомер „Илијада“ и „Одисеја“.

Приказната за тројанскиот коњ се однесува на самиот крај на војната, како дел од стратегијата да се заземе Троја и целосно да се победи во конфликтот, а приказната за него е најистакната слика на Виргилиј во Енеида, текст од владеењето на Август во Рим.

Историчарите сугерираат дека античкиот писател ја користел сликата на коњ како аналогија за воена машина, или можеби дури и за природна катастрофа.

Пронајдената структура одговара на описот на Виргилиј, Август и Квинт од Смирна, па археолозите почнаа да веруваат дека ова откритие навистина е остаток од лукавата стратегија што ја користеле Грците за освојување на античка Троја.

Друго откритие што ги поддржува тврдењата на археологот е оштетена бронзена плоча со натпис „За да се вратат дома, Грците оваа понуда и ја посветуваат на Атина“, која беше пронајдена на местото, а Квинт Смирна се повикува на одредена плоча во неговата епска песна “ По Хомер “.

Двајца археолози кои ги водеа ископувањата, професорите од Универзитетот во Бостон, Кристин Морис и Крис Вилсон, велат дека се во голема мера убедени дека оваа структура навистина е поврзана со легендарниот коњ и дека сите претходни тестови само ја потврдиле нивната теорија.

„Сите тестови за датирање јаглерод и други анализи сугерираат дека дрвените парчиња и други артефакти датираат од 12 или 11 век п.н.е., што се совпаѓа со датумите дадени од многу антички историчари, како што се Ератостен или Прокло, за Тројанската војна“, рече професорката Морис.

Таа нагласи дека не сака да звучи премногу самоуверено, но дека е сосема сигурна дека се работи за откритие на делови од тројанскиот коњ, бидејќи другите докази, како што е нивниот состав, се совпаѓа со описите од многу извори.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Play Video

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи