(ВИДЕО) Хеликоптер на АРМ полне вода од Вардар за гаснење на пожарите

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Пожарите беснеат веќе десетти ден на повеќе места во Македонија, а за што побргу да се изгаснe огнот, македонските пилоти, но и од други држави, се обидуваат да наполнат вода од најблиската локација до пожарот.

Денеска армиските хеликоптери полнат вода од реката Вардар во реонот меѓу Карпош 4 и Влае за да го гаснат пожарот во Сарај.

Според информациите на командантот на Воздухопловниот ВИНГ, полковник Стојко Пејовски, заклучно со вчерашниот ден, реализирани се огромен број летови, како на домашните, така и на странските хеликоптери и авиони вклучени во гаснењето на пожарите, при што се исфрлени 850 тони вода.

Soldiers, Police, Firefighters, Health care workers, Store sellers are the Heroes of our time. 🚑🚒🚓

Video: Skopjeinfo.mk

Posted by Blerim Ismaili on Среда, 11 август 2021

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи