Водата од чешмата во атарот на Леково е неисправна за пиење

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

ЗУ Институт за јавно здравје известува дека примероците на вода не одговараат на законските и стручни прописи во однос на испитаните параметри од физичко-хемиската и микробиолошка анализа поради:

Подземна вода – чешма во атарот на Леково над Прилепското Езеро (лаб. број 3307 од 20.07.2021 година), сирова вода, доставена од ГЕОХИДРО ЈОВАНОВ ДООЕЛ, не одговара заради зголемена вредност на параметарот матност.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи