Откажан е концертот на плоштад, но прославата за Рамковниот во сала со 300 лица ќе се одржи

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Откажан е големиот концерт по повод 20 години од Охридскиот рамковен договор, соопшти првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби.

„Согласно со програмата за одбележување на Рамковниот договор предвиден е огромен концерт на плоштадот „Македонија“ во Скопје, вечерта на 13 август, што Министерството за политичкисистем реши да го одложи и да не се одржи, поради новите состојбите со коронавирусот. Со тоа покажуваме дека сме доблесни и дека разбираме и ги откажуваме сите можни манифестации, каде што има ризик од зараза, изјави Груби во Тетово, каде што на Универзитетот на Југоисточна Европа се одржа панел-дискусија по повод 20 годишнината од Охридскиот договор.

Груби тврди дека централниот настан по повод јубилејот ќе се одржи во сала за 1 500 луѓе, во која ќе има до 200 гости, со маски и на дистанца од 1,5 метар.

„Не ја разбирам оваа масовна хистерија по социјалните мрежи и се надевам дека не се однесува на Охридскиот договор и на неговата имплементација“, вели Груби.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи