Пожари на повеќе локации, ова е состојбата до утрово до 8.30 часот

Facebook
Twitter
Email
Print


Состојба со активни пожари до 8.30 часот на ден 11.8.2021:

Пожарот кој започна на 02.08.2021 година  на м.в. Бeјаз Тепе  е локализиран. 

На терен  се 100 припадници на АРСМ,  Екипа од Бугарија со 5 ПП возила и 37 пожарникари, екипа на ШС Равна Река со 2 теренски возила со цистерни и 4 возила за превоз и 30 вработени, екипа на ШС Малешево со 4 теренски возила со цистерни и 6 теренски возила за превоз и 45 вработени, ТППЕ Берово  со 3  ПП возила  и 7 пожарникари, ДЗС со 1 теренско возило со цистерна   и 5 вработени,  РЦУК Берово 2 вработени,  40 луѓе од месното население. На терен е и екипата од Словенија, како и екипата од Австрија.Пожарот во атарот на с.Будинарци  е ставен под контрола и е локализиран. Екипите работат на негово расчистување.

Пожарот кај Раовиќ – Буковиќ каде на неутврдена површина гори мешана шума, во текот на вчерашниот ден врз пожарот е дејствувано воздушно ( авионски ) во 3-4 наврати.

Исто така од земја е интервенирано со 20 – тина војници на АРСМ и 20 – тина припадници на ДЗС. возила.

Од Ловиштето Јасен бевме известуваат дека пожарот од Раовиќ се префрлил на  територијата на Ловиштето Јасен.

На дежурство во селото Раовиќ  биле испрaтени 2 ПП возила со 5 пожарникари. Истата екипа кракот од пожарот кој се спуштал кон селото во 02:00 часот го угаснала. Другите краци  на пожарот се уште  горат.

На пожарот кај Катланово, односно Дивље и Крушје, од земја е дејствувано со 10 вработени и од страна на БППЗ  со една екипа 1 ПП возило и 4 пожарникари и  20 припадници на АРСМ. Фронтот на пожарот е насочен кон с. Средно Коњаре . Интензитетот на горење моментално е намален  но состојбата може  наеднаш да се промени.

Пожарот во атарот на селата Топлица, Ракле и Никодин е се уште активен во делот од Топлица према село Крстец во тешко пристапен терен.

Во текот на вчерашниот ден интервенирале 6 работници од ЈП Национални Шуми – „Црн Бор“ – Прилеп. Во текот на денот  немало поддршка за гасење со воздухоплови. ТППЕ – Прилеп не извести дека не испратиле екипа на овој пожар во текот на денот. За состојбата со пожарот од страна на РЦУК – Прилеп известени се ЕЛС – Прилеп, ДЗС – Прилеп, МВР – ПС Прилеп.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи