Успешно спроведена и посетена „Десет дена Крушевска Република“

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Со настап на бендот Инвиктус и спуштање и засолнување на бајракот на слободата се затвори Манифестацијата НКС „Десет дена Крушевска Република“.

Овогодинешната програма понуди богата содржина, а градоначалникот на општина Крушево и Претседател на Советот на НКС „Десет дена Крушевска Република“ Томе Христоски изрази задоволство што преку Манифестацијата се промовира културното богатство.

„Драго ми е што понудивме многу содржини во рамки на програмата и тоа е препознаено кај посетителите. Го промовираме изворното наследство на Крушево и Северна Македонија преку содржините во рамки на изминатите 10 дена. Тоа е нашата традиција и култура изразена преку музички групи, изложби, ревии и слично.“, изјави Христоски.

Според проценките на општина Крушево и Манифестацијата забележана е голема посетеност во рамки на изминатите 10 дена, а оваа посетеност се очекува да продолжи до крајот на месец август.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи