Забава, другарување, учење нови вештини – започна извидничкиот летен камп 2021

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Деновиве, на плажата во Извидничкиот центар Охрид освен редовните посетители може да се забележат и разиграни деца и млади кои учествуваат на летниот камп „λ камп 2021“ во период од 7 до 15 август кој го организира Сојуз на извидници на Македонија.

По пауза од две години поради ковид-19 пандемијата, повторно се активира традиционалниот летен камп во кој учество земаат околу 180 извидници од цела Македонија на возраст од 12 до 16 години. По принципот на учење преку работа и забава, деновите и вечерите ги поминуваат во другарување, учество на водени и забавни игри, еколошки и креативни работилници, стреличарство, ориентација, кампување, лидерство и останати извиднички и животни вештини.

Сите активности се одвиваат според владините протоколи за организација на настани на отворено и внатрешните протоколи на сојузот за организација на извиднички настани.

За програмата, логистиката и целата организација на кампот се грижат околу 20-тина волонтери кои неуморно работат секој ден, ги развиваат своите организациски вештини и со насмевка на лицето се грижат активностите за помалите да се навремено подготвени.

За потсетување, извидничкото движење претставува најголема светска организација за неформално образование која брои преку 60 милиони членови и неговата мисија е да придонесе во интелектуалниот, психичкиот, физичкиот, социјалниот и емотивниот развој на децата и младите.

Од Сојузот порачуваат – секој кој сака да се приклучи на извидничкото движење, тоа може да го направи во текот на месец септември, кога одредите ширум Македонија ќе ги започнат уписите на нови членови.

Дотогаш, повеќе информации, фотографии и новости од извидниците може да најдете на Фејсбук (https://www.facebook.com/scoutsmacedonia) и Инстаграм (@scoutsmacedonia) профилите на Сојузот.

Создаваме подобар свет!

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи