Нови пресметки за плата, дали ако работите од дома треба да ви следува помала плата?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Вработените во компанијата Гугл би можеле да се соочат со намалување на платата ако се одлучат за постојана работа од дома поради пандемијата од коронавирусот, јавува Ројтерс.

Агенцијата имала увид во пресметувањето на платата на компанијата. Според алатката на „Гугл“ за пресметка на платите, која овозможува вработените да ги видат ефектите на селењето, се сугерира дека вработените кои работат од дома, особено оние кои патуваат далеку би можеле да имаат намалување на платите.

Компаниите„Фејсбук“ и „Твитер“ веќе ги намалија платите на вработените според ова.

Вработен во Гугл кој обично патувал во канцеларија во Сиетл од блиската област, иако работи со полно работно време од дома, најверојатно ќе се соочи со намалување на платата од околу 10 %.

Вработениот сепак одлучил да продолжи да оди во канцеларија – и покрај двочасовното патување на работа.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи