Четврт ковид-бран: За една недела 2180 новозаболени, активни над 3000 случаи

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Пред седум дена во Македонија имаше помалку од 1.000 активни случаи на Ковид-19. Според статистиката на Министерството за здравство од 5. август, во Македонија имало 955 активни случаи.

Со зголемувањето на новозаболените заклучно со вчерашната статистика, во земјава има 3.135 активни случаи, што за една седмица е зголемување од 2.180 новозаболени.

Активни случаи по градови:

Скопје 1053;

Тетово 755,

Гостивар 370;

Куманово 193;

Кичево 161;

Струмица 88;

Битола 75;

Дебар 71;

Охрид и Струга 67.

Во другите градови се под 50 заразени, а Богданци, Крушево, Демир Хисар, Кратово, Дојран и Неготино сè уште се без позитивен случај.

Вкупниот број ковид-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 159.269 на оздравени пациенти е 150.613, на починати 5.521.

Здравствените власти во земјава континуирано апелираат на масовна вакцинација. Во државата вкупно се аплицирани 998.876 дози вакцини, а ревакцинирани се 446.613 граѓани.

Со последните мерки за заштита и превенција од Ковид-19 кои Владата ги донесе се забранува секаков тип на настани и работа на угостителски објекти на затворено од 16 август и задолжителна потврда за вакцинација, најмалку со прва доза, при влез на настан или објект со повеќе од 30 присутни на отворено од 15 август.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи