Алармантно е во тетовската болница, денеска одлука за воведување дополнителни локални мерки

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Зголемениот број хоспитализации и амбулантски прегледи го алармираше раководството на тетовската Клиничка болница. Се работи на интензивна реорганизација со цел соодветно згрижување на сите. Од пред два дена пациенти се сместуваат и во болницата во с. Лешок, бидејќи капацитетите во модуларната болница, на инфективното и интерното одделение брзо се полнат.

На болничко лекување се 80 пациенти, а за жал во изминатите 24 часа има и 5 починати лица. Според надлежните во тетовската болница, такви бројки немале ниту во ноември лани, ниту во март/април годинава.

Од Министерството за здравство информираат дека доколку е потребно пациенти ќе бидат сместувани и во други болници во близина или во Скопје.

Министерството за здравство најави дека се размислува и за воведување дополнителни локални мерки за заштита од Ковид за што ќе се разговара денес.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи