Ангелов: За неполн месец во Македонија избувнаа 106 пожари

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


За неполн месец, од 26 јуни до денес вкупно 106 пожари избувнале на територија на Македонија, информираше на прес-конференција директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов.

„Од 26 јуни до денес на територија на нашата држава избувнаа 106 шумски пожари од кои најлошиот беше во Берово и Пехчево. Изгореа објекти, стари куќи и придружни објекти и еден покрив на куќи во Кочани. Владата ќе ги обесштети граѓаните, а се прави проценка и се утврдуваат штетите на останатите“, рече Ангелов.

МВР откри повеќе случаи на намерно запалени пожари, а зголеменото присуство на полицајци придонесе да се намалат пожарите. Според Ангелов потврдено е дека 3 пожари во Кочани се подметнати.

„Од страна на општините формирани се комисии кои ќе ја утврдат штетата и граѓаните ќе бидат праведно обештетени. Штетите се навистина мали имајќи го предвид обемот на пожарите. Благодарение на активната кампања на ЦУК и со огромна поддршка на медиумите свесноста на граѓаните е на значително повисоко ниво. Со овие активности беше подигната забрана за движење во шуми која помогна. Ја разгледуваме и ќе побараме да биде тргната или ублажена доколку состојбата биде стабилна. Голема поддршка даде и МВР“, истакна  Ангелов.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи