Поевтинување на горивата од полноќ

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ поевтинуваат за половина денар, а цената на екстра лесното масло за домаќинства не се менува, одлучи денеска Регулаторната комсиија за енергетика.

Новата цена на моторниот бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 ќе изнесува 71 денар за литар, а 73,5 денари на ЕУРОСУПЕР БС -98, додека литар  дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) ќе се продава по 62 денара. Се намалува и цената на мазутот М-1 НС за 0,195 денари  за килограм и ќе изнесува 36,681 денари.

Цената на екстра лесното 1 (ЕЛ-1) не се менува, односно останува 62 денари за литар.

Намалувањето на малопродажните цени на нафтените деривати во просек е за 0,54  проценти во однос на Одлуката на РКЕ од 9 август годинава.

Од РКЕ наведуваат дека во изминатиот седумдневен период сите референтни цени на светските берзи во просек бележат намалување: бензинот за 2,104 проценти, дизелот за 1,735 проценти, екстра лесното масло за 1,873 проценти и кај мазутот намалувањето е за 1,975 проценти. Во истиот период курсот на денарот во однос на доларот е повисок за 1,086 проценти.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи