Како изгледа најдобриот светски аеродром?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Катарскиот меѓународен аеродром Хамад во Доха ја освои престижната титула најдобар аеродром во светот на годишните награди Skytrax за светски аеродром.

Аеродромот Хамад е отворен во 2014 година со амбиција градот Доха да го претвори во глобален аеродром кој ги опслужува Qatar Airways, но аеродромот сега опслужува повеќе од 30 милиони патници годишно.

Архитектурата ја одразува крајбрежната традиција со својот дизајн на бранови од ѕид до ѕид. Соседната џамија потсетува на огромна сина капка вода.

Листата на најдобрите 10 аеродроми за 2021 година изгледа вака:

  1. Меѓународен аеродром Hamad (Доха, Катар)
  2. Аеродром Haneda (Токио, Јапонија)
  3. Аеродром Changi (Сингапур)
  4. Меѓународен аеродром Incheon (Инчион, Јужна Кореја)
  5. Аеродром Narita (Токио, Јапонија)
  6. Меѓународен аеродром München (Минхен, Германија)
  7. Аеродром Zürich (Цирих, Швајцарија)
  8. Аеродром Heathrow (Лондон, Англија)
  9. Меѓународен аеродром Kansai (Осака, Јапонија)
  10. Меѓународен аеродром Хонг Конг.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи