Приведени 24 лица, 18 повикани на разговор поради сомнение за подметнување пожари

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


МВР известува дека во периодот од 03.08.2021 до 15.08.2021, во координација со Јавен обвинител се приведени/лишени од слобода 24 лица, уште 18 се повикани во станица на разговор, поради постоење основи на сомнение дека подметнале или предизвикале пожари.

Поднесени се две кривични пријави против две лица по член 288 (предизвикување на општа опасност), и тоа од ОВР Прилеп и СВР Струмица, две кривични пријави против 3 лица по член 227 (предизвикување на шумски пожар), и двете од ОВР Дебар.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи