Најмалата куќа во Британија е широка само 1,82 метри, нема ни тоалет

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Jан Тајли е сопственик на најмалата куќа во Британија, во Северен Велс. Куќата веќе 100 години е во Гинисовата книга на рекорди.

Куќата има само 2 соби, една над друга, нема тоалет, само мијалник. Висока е 3,9 метри и широка само 1.82.

Сопственичката на куќата, ја одржува како туристичка атракција 6 месеци во текот на годината.

„Куќата е во моето семејство пет генерации. Мојот прадедо ја купил куќата во 1891 година, но градските власти по 9 години му кажале дека е премала за да биде куќа и сакале да ја срушат. Тој за среќа бил добар пријател со уредникот на локален весник, кој покренал кампања за сите да дознаат дека тоа е најмалата куќа во Британија, и секако испаднало дека се работи за најмалата куќа и градот одлучил да ја остави“, истакнала Јан за „The Mirror“.


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи