Во Македонија две третини од случаите се од делта, а една третина од британскиот сој

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Продолжува зголемувањето на бројот на новозаразени, кој веќе два дена надминува 1000 лица на ден. Расте бројот и на починати како компликација од вирусот.

Министерот за здравство, Венко Филипче, информира дека онаму каде има повисок опфат со вакцинација од близу 50 % засега нема притисок. Градови со висок процент на вакцинирани се градовите Битола, Охрид и Штип.

„Од 50-тина случаи на кои е направен скрининг во изминатите денови, две третини отпаѓаат на делта сојот, а една третина на британскиот сој што значи дека овој сој е подоминантен и следиме како се одвива епидемиолошката крива “, изјави Филипче.

Досега, во Македонија вкупно се аплицирани 1.097.855 дози вакцини, а ревакцинирани се 485.464 граѓани.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи