Новите рестриктивни мерки ги испразнија кафулињата низ Прилеп

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Новите рестриктивни мерки против Ковид-19 ги испразнија кафулињата во Прилеп. Прилепските угостители останаа со празни тераси, враќајќи ги гостите кои немаат сертификати за примена вакцина или доказ за прележан коронавирус.

Покрај угостителските објекти, сега и во шопинг центри, обложувалници, казина и на спортски настани ќе влегуваат само тие со примена барем една доза вакцина или прележан Ковид-19 најмногу пред 45 дена сметано од денот кога завршила изолацијата.

Со цел да се поттикне вакцинацијата, Владата усвои и неколку други мерки. Од 1 септември за влез во земјава ќе биде неопходно да се приложи сертификат за комплетна имунизација со примени две дози вакцина, доказ за прележан Ковид-19 најмногу пред месец и половина или негативен ПЦР тест не постар од 72 часа. Во спротивно граѓаните ќе мора да седат во 7-дневен карантин во домашни услови.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи