Пендаровски со генерал-мајор Најт – Членството во НАТО е повеќе од заслужено

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими командантот на Националната Гарда на Вермонт, генерал-мајор Грегори Најт.

На средбата се разговараше за досегашната успешна и плодна соработка меѓу Армијата на Република Македонија и Националната гарда на Вермонт, преку заедничкото учество во мировни мисии, реализацијата на заеднички вежби, едукација и обука на припадниците на двете армии, соопшти кабинетот на шефот на државата.

Соговорниците констатираа дека членството на Македонија во НАТО дава дополнителен придонес кон напредокот, развојот и стабилноста на Балканот.

Генерал-мајорот Грегори Најт ја истакна улогата на македонските вооружени сили и нивното учество во меѓународните мисии како исклучително успешна и подвлече дека членството во НАТО на Македонија е повеќе од заслужено.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи