Филипче објави како да го симнете Common Pass сертификатот за патување

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Mинистерот за здравство Венко Филипче преку својот Фејсбук профил сподели видео на кое  ги објаснува чекорите по кои граѓаните можат да го креираат “CommonPass“ сертификатот за патување.

Апликацијата “CommonPass” може да ја симне секој на својот мобилен телефон, а сертификатот кој треба да се преземе во неа за сите вакцинирани е достапен на сајтот vakcinacija.mk.

Ние сме прва земја во регионот на која ЕУ и овозможува да има код за сертификатите за вакцинација.

Креирајте CommonPass сертификат за патување, на многу едноставен начин и во неколку чекори. Еве како 👇

Posted by Венко Филипче on Thursday, 19 August 2021

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи