Во кои 10 градови во Европа има чист воздух?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Британската компанија „HouseFresh“ ги анализирала резултатите од извештајот на швајцарската технолошка компанија „IQAir“ за светскиот квалитет на воздухот за 2020 година.

Компанијата објави ранг листа на земји и градови според нивото на концентрација на суспендирани честички во воздухот.

10те најчисти градови со најчист воздух во Европа:

  • Шакијаи (Литванија)
  • Корте (Франција)
  • Нојшател (Швајцарија)
  • Алмерија (Шпанија)
  • Умеа (Шведска)
  • Криф (Шкотска) и Енисиклен (Северна Ирска)
  • Фундао (Португалија)
  • Виелсалм (Белгија)
  • Бодо (Норвешка)
  • Муонио (Финска)

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи