Во јуни просечната нето плата била 28.744 денари

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Просечната месечна исплатена нето плата по вработен во јуни годинава изнесува 28.744 денари, а просечната бруто палта 42.950 денари.

Според податоците на Државниот завод за статистика, просечната нето плата е за 7,0 отсто повисока отколку во јуни минатата година, додека бруто платата е повисока за 7,1 отсто.

Зголемувањето кај нето платата се должи на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето плата по вработен во секторите:

Објекти за сместување и сервисни дејности со храна (25,1 отсто),

Уметност, забава и рекреација (20,5) и

Информации и комуникации (14,1 отсто).

Зголемување на просечната месечна исплатена нето плата по вработен, во однос на претходниот месец, е забележано во секторите:

Финансиски дејности и дејности на осигурување (4,3 отсто),

Јавна управа и одбрана; задолжително социјално осигурување (2,6 ) и

Рударство и вадење на камен (1,6 отсто).

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи