Значително зголемен интерес: Вчера 13 275 граѓани примиле прва доза вакцина

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Во текот на вчерашниот ден е забележан значително зголемен интерес за вакцинација помеѓу граѓаните.

Вчера вкупно се вакцинирале 17.623 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 13.275 граѓани.

Вкупно се аплицирани 1.134.231 дози вакцини, а ревакцинирани се 495.803 граѓани.

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, а во тек е и теренска вакцинација.

70% од населението над 70 години имаат примено барем една доза вакцина.

67% од населението над 65 години имаат примено барем една доза вакцина.

63% од населението над 60 години имаат примено барем една доза вакцина.

53% од населението над 50 години имаат примено барем една доза вакцина.

Вакцините се безбедни и ефикасни и се единствениот начин да се победи пандемијата.

Само со комплетна вакцинација се спречува тешка форма на болеста и се намалува шансата од заболување како и смртен исход од болеста.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи