ВИДЕО – Гостиварчанец осуден на 20 години затвор избега од затворот во Прилеп

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Филмско бегство се случило вчера околу 12.30 часот од затворот во Прилеп. Според првичните и неофицијални информации до кои дојдовме 36 гостиварчанец осуден на 20 години затвор поради тешки кражби избегал во моментот додека на посета му биле неговата сопруга и неговата мајка. Кога завршила посетата затворските службеници забележале дека во посебната просторија за средби се наоѓаат само двете жени, а затвореникот го нема. Веднаш е започната потрага по затвореникот, но безуспешно. Од затворот засега не официјална информација за целиот случај.

Она што неофицијалмно го дознаваме е тоа дека засега нема индиции дека во бегството се вмешани и лица од затворот или надворешни лица, но веднаш била на направена и внатрешна истрага. Известени биле околните полициски станици, Управата за извршување на санкции и Јавното обвинителство.

Она што е уште посомнително е тоа што бегството не е забележано ниту од безбедносните камери во затворот ниту од затворската полиција и навистина не е јасно како затвореникот успеал да излези надвор од високите ѕидови на затворот.

Сопругата и мајката на затвореникот се приведени во полициската станица во Прилеп на информативен разговор.

Од МВР велат дека кај нив е пријавен таков настан и дека во моментов се превземаат мерки за пронаоѓање на лицето кое е во бегство.

Исто така според првичните и неофицијални информации согласно законските прописи и мерки можно било превземање на соодветни активности за дисциплински мерки против  дежурните затворски полицајци кои биле задолжени за посетата на затвореникот.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи