Ги пресекле цевките за довод на кислород во болницата во Тетово и им го загрозиле животот на 125 пациенти

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Вработените во тетовската болница утринава увиделе дека има оштетување на системот за централен довод на кислород низ објектите, а за среќа нема последици по пациентите.

Оштетени биле две споредни цевки кои носат кислород од централниот систем до првиот објект ургетно-дијагностичкиот центар, додека снабдувањето до Ковид одделенијата одело непречено преку главната цевка.

„Изгледа имавме среќа сите 125 пациенти што ги имавме ги спасивме, бидејќи да имаше оштетување на главната цевка тоа ќе беше катастрофа и не би сакал да предвидам што би можело да се случи и што би можеле ние да направиме во тие моменти. Тоа би требало да значи транспорт на сите пациенти од сите одделенија, а имаме нетранспортабилни пациенти. Замислете би требало да има над 70 % од пациентите да се транспортираат итно, за наша среќа не се случи. Се надевам дека сега полиција ќе виде што се работи, кој е авторот на ова дело“, изјави д-р Гзим Нуредини, координатор во Ковид центарот на Клинича болница.

Во ургентно дијагностичкиот центар немало пациенти и на тој начин не дошло до поголеми последици.

„Немало прекин во довод на кислород затоа што тој дел го снабдува делот од ургетниот центар каде што имаме пациенти со инфаркти и друго каде ни треба кислород по потреба. Така да имаше таму пациенти одма ќе имаше последици. Замислете цела недела и викенд деновите беа тешки со Ковидот и ние сме навистина многу разочарани од ова. Се гледа дека некој со удирање со метален предмет врз цевките, една ја пресекол, додека другата е свиткана“, изјави докторот.

Случајот е пријавен и во полицијата од каде е извршен и увид.

„Со употреба на физичка сила биле оштетени две бакарни цевки со различна големина, односно капацитет. Едната цевка  за компримиран воздух била скината, а втората  за азотен оксидол била свиткана. Набрзо по пријавата, екипа на Секторот за внатрешни работи Тетово, во координација со Јавен обвинител, извршила  комплетен увид.Оштетувања се фотодокументирани и крим-технички обработени.Се расчистува и документира случајот“, информираше Марјан Јосифоски, портпарол на СВР Тетово.

До пладнето во болницата стручни лица од соодветна фирма извршија и санација на оштетувањата на централниот систем за довод на кислород во тетовката болница.

Извор: МИА

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи