Американската Агенција за храна и лекови: Не сте ни коњи, ни крави, не го користете „ивермектин“


Американската Агенција за храна и лекови побара од граѓаните да престанат да користат ветеринарни лекови за лекување на Ковид-19.

Ова предупредување дојде откако забележани неколку случаи каде пациенти биле хоспитализирани по користење на лекот ивермектин.

„Не сте коњи, не сте крави. Сериозно, престанете“, напишаа од ФДА на нивниот Твитер профил.


Ивермектин, кој не е противвирусен лек, генерално се користи за лекување или спречување на паразитски заболувања кај животните.

ФДА нагласи дека никогаш не одобрила ниеден облик на ивермектин за употреба или лечење од Ковид-19 кај луѓето, но во американските болници беа хоспитализирани неколку луѓе кои го користеле лекот наменет за животни.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи