Битиќи: Мерките се привремени, ако треба ќе обезбедиме поддршка за угостителите

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи одговарајќи на новинарски прашања денеска истакна дека Владата ги следи состојбите и ако заеднички одлучи дека финансиските импликации се толку големи што изискуваат одредена поддршка, тие ќе седнат во Владата и ќе разговараат.

„Како секогаш ги пратиме донесените рестриктивни мерки и доколку заеднички одлучиме дека финансиските импликации се толку големи што бараат одредена поддршка ќе седнеме и ќе разговараме. Секако мерките ќе бидат за тие кои се најмногу погодени. Да се надеваме дека здравствените бројки ќе укажат дека полека ќе можеме да се вратиме во нормалниот живот, а ако тоа не е возможно и досега сме докажале дека носиме мерки за стопанството кога е тоа потребно“, рече Битиќи.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи