Владата со одлука ги задолжи министерствата своите вработени да ги ангажираат за потребите на пописот

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Се разгледува можноста вработените во министерствата, органите на државната управа, како и локалната самоуправа да се стават на располагање за претстојниот попис.

Државниот завод за статистика се уште не го собра потребниот бројот на попишувачи. Денеска завршува последниот рок за пријавување на заинтересираните за попишувачи. Конкурсот беше отворен на 20 јули, но потоа беше неколку пати продолжуван до 25 август.

Владата на вчерашната 101. седница донесе одлука со која ги задолжува сите министерства и органите на државната управа да ги разгледаат можностите за потребите на пописот да ги стават на располагање на Државниот завод за статистика времено вработените во овие институции, и истото им го препорача на единиците на локалната самоуправа и на институциите под нивна надлежност.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи