Панорамско видео од Марс по повод 10-годишнината од стражувањето на „Црвената планета“

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

НАСА ја одбележа 10-годишнината од истражувањата на „Црвената планета“ преку панорамско видео снимено од страна на роверот Curiosity.

Видеото е снимено на повеќе локации каде што истраживал роверот, меѓу кои и кратерот Гала. Панорамското видео го покажува патувањето на Curiosity до Моунт Шарп.

Видливоста за време на зимските месеци, кога прашината е сведена на минимум е одлична и се движи дури и до 30 километри, за што доказ се одличните панорами направени од роверот на НАСА.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи