ВИДЕО – Стевананџија : „Кире Гаврилоски-Јане“ ќе добие современа спортска сала, а набавивме и голем број нагледни средства и реквизити

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Основното општинско училиште „Кире Гаврилоски Јане“ е едно од најстарите училишта во нашата општина, минатата година славевме 60-годишен јубилеј од изградбата на училишната зграда. Меѓутоа, еве како што гледаме, конечно после 60 години ќе ја добиеме и новата модерна, повеќенаменска фискултурна сала, долгоочекувана и долговетувана, истакна директоркат на ова основно училчиште во Прилеп, Кети Стевананџија.

„Убаво е кога се гради нешто ново, а посебно кога се гради за нашите деца, за нашите ученици и на големо задоволство на сите вработени, а посебно на нашите ученици конечно ќе можат да ги реализираат своите часови по физичко и здравствено образование во една нова сала, со голем број на спортски нагледни средства и реквизити, се со една цел за правилен раст и развој на нашите деца. Можам да истакнам и дека изминатиов период целосно е реконструирана училишната зграда, иако е од далечна 1960 година, така да се трудиме сите вработени заедно со локалната самоуправа ова училиште да го направиме подобро место за работа на нашите вработени и на нашите ученици.

Она што исто така сакам да истакнам е тоа дека сите основни училишта од оваа година почнуваат со нови програми во прво и четврто одделение, така и нашето училиште обезбеди голем број на нагледни средства и дедактички училишни материјали, така да сите 6 училници за прво и четвртоодделенците се обезбедени и паметни табли со лцд проектори, како и голем број на нагледни помагала.

Така да нашите наставници со нивните ученици ќе ги реализираат своите активности на часот и ќе учат по пат на експерименти, истражувања, решавање на проблеми, дискусија, односно ќе ја развиваат креативноста кај учениците и критичкото размислување“, рече Стевананџија.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи