ВИДЕО – Јованоски: Сите училишта во Прилеп се подготвени за почеток на наставата со физичко присуство

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Денес во посета на општина Прилеп е министерката за образование, госпоѓа Мила Царовска со која што заедно направивме увид во градежните работи во гимназијата „Мирче Ацев“, каде се врши комплетна реконструкција на најголем дел од гимназијата и што во наредните 2 месеци тоа ќе биде направено. Исто така направивме увид и во основното училиште „Кире Гаврилоски Јане“, каде што е во завршна фаза спортската фаза, која за жал после 60 години се прави во ова основно училиште. Ова денеска го изјави градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски, при посетата на министерката Царовска на Прилеп.

„Од овој момент, после месец октомври мислам дека учениците ќе имаат можност подобро да се чувствуваат, часот физичко воспитување да им биде вистинско задоволство, а не како досега без спортска сала, во надворешни услови да ги одржуваат часовите по физичко воспитување. Што се однесува до наставата во нашата општина, спремни се и основните и средните училишта за почеток со физичко присуство од 1 септември.

Реконструкција е направена скоро во сите средни и основни училишта, во најголем дел, набавивме за оваа година ИТ опрема и дедактички средства за сите основни училишта, од што за ИТ опрема потрошивме 25 милиони денари заедно и 11 милиони денар за основните училишта, за учениците од прво до четврто одделение.

На задоволство на сите, на учениците, на наставниот кадар, на родителите и сите нас ќе биде успешен почетокот на оваа школска година од 1 септември, како што кажав ние сме спремни за физичко присуство на сите ученици во сите основни и средни училишта“, истакна Јованоски.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи