Девојче се родило на евакуациски лет од Авганистан и го добило името според американскиот авион

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Бебето родено на американски воен лет за време на мисијата за евакуација од Авганистан e именувано по името на авионот.

Девојчето е родено во американската воздухопловна база Рамштајн во Германија и го добило името Reach по позивниот знак на леталото, рекол командантот на американските сили за Европа, Тод Волтерс, на брифингот во средата во Пентагон.

„Како што можете и да замислите, бидејќи јас сум борбен пилот, мојот сон е да го гледам ова мало дете по име Reach како расте и станува американски државјанин и лета во борбени авиони на САД“, се пошегувал Волтерс.

„Кога ја евакуиравме пациентката, немаше враќање назад. Тоа бебе мораше да се роди и не можеше да чека да го префрлиме во установа“, рече капетанот на американската армија Ерин Брајмер, регистрирана медицинска сестра од Ландстул.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи