Заев: Да бидеме сериозни, попис мора да има и ќе има

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Премиерот Зоран Заев денеска на новинарско прашање во врска со предлогот на ВМРО-ДПМНЕ да има електронски попис, одговара дека мора да бидеме сериозни и дека попис мора да има.

„Попис има, мора и ќе има. По 20 години што сме? Држава, нација? Мора да има попис“, порача Заев.

Заев порача дека се обезбедени се комплетните мерки, екипирани се и попишувачите и дека државата има капацитет за да спроведе попис.

„Се е подготвено за пописот и драго ми е што нашата земја конечно покажува капацитет да спроведе ваква статистичка операција која значи фер, рамноправност, еднаквост во распределбата на економските ресурси, во правото на развојот и во квалитетот на живот за граѓаните. Многу е важно да се спроведе пописот“, истакна Заев.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи