Почнува уписот на УКИМ за студенти, вкупно 10.678 слободни места

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Вкупно 10.678 слободни места има за идните студенти на факултетите на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“, што запишуваат додипломски студии во учебната 2021/2022 година. Конкурсот на УКИМ содржи информации за бодирањето, критериумите за упис и за потребните документи за пријавување на кандидатите.

Првиот рок за пријавување на кандидатите кои се рангираат според успехот во средното образование е на 31 август и 1 септември, а за оние кои се рангираат и според проверка на знаењата е денеска и утре. Вториот рок е закажан за 16 и 17 септември, а третиот за 28 септември.

Во квотата редовни има 5.247 слободни места за студентите кои се финансираат од буџетот на државата. Има 4.366 места за оние кои се кофинансираат и 1.065 места за вонредните студенти.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи