Светски ден на кучето: Кучето е единственото суштество кое ќе ве сака повеќе од себеси

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Денеска, 26 август, се одбележува Светскиот ден на кучето. Празникот за прв пат бил прославен во 2004 година, а предлогот за тоа дошол од американската љубителка на домашни миленици Колин Пеј.

,,Кучето е единственото суштество на планетата што што ќе те сака повеќе од самото себеси” – Josh Billings

Неколку неверојатни факти за кучињата

Тие имаат осет за време;

Тие се паметни колку 2-годишно бебенце;

Тие се љубоморни;

Помагаат да лачите среќни хормони;

Имаат три очни капаци. Многу сопственици на кучиња не го знаат овој факт. Третиот капак го штити и навлажнува окото;

30% од далматинците се глуви на едното уво;

Песната на The Beatles ‘A Day in the Life’ има фрекфенција што само кучињата може да ја слушнат;

Три кучиња го преживеале потонувањето на Титаник;

Салуки е најстарата раса на кучиња. Расата датира од 329 година п.н.е. кога биле чувани како кралски кучиња во Древен Египет;

Чау Чау и Шар Пеј кучињата имаат црни јазици. Интересно е што причината за црната боја на нивниот јазик е непозната.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи