Спасовски: Нема безбедносен ризик од Авганистанците

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, порача денес дека граѓаните можат да бидат спокојни бидејќи сите бегалци од Авганистан, што ќе дојдат организирано во земјата, ќе бидат проверени и одобрени, при што нашите служби се во постојана комуникаците со меѓународните.

„Ние сме задолжени да ја чуваме безбедноста на нашите граѓани. Ова се цивили кои работеле во меѓународните организации и во странските мисии. Не се радикали овие лица, но ние како земја сме должни да ги преземеме сите мерки за заштита. Во 2015 година имавме повеќе од 1,1 милион поминати мигранти низ Македонија и тогаш преземавме се за да ја зачуваме безбедноста. Граѓаните да бидат спокојни, нема апсолутно никакви индикации за евентуално нарушување на безбедноста“, рече Спасовски.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи