Филипче со апел до родителите чии деца ќе одат во училиште или градинка да се вакцинираат

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Министерот за здравство Венко Филипче, на денешната прес коференција, истакна дека охрабрува тоа што бројките на ново дијагностицирани опаѓа и упати апел до родителите чии деца ќе тргнат во градинка и на училиште да се вакцинираат.

„Досега се вакцинирани речиси 700.000 граѓани. Значајно расте интересот за вакцинација на помладите, од 18 до 40 години. Охрабруваат новите бројки кои опаѓаат, но се уште многу е рано. Дозволете да повикам на масовна вакцинација, особено на родителите чии деца ќе тргнат на училиште и во градинка, за да се заштитат семејствата“, истакна министерот Филипче.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи