На Заев и Ципрас утре ќе им биде врачена Меѓународната награда за мир на Вестфалија

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Премиерот на Македонија Зоран Заев и порашениот претседател на владата на Грција, Алексис Ципрас, утре во Германија ќе ја добијат Мировната награда на Вестфалија за својата дипломатска умешност во спорот околу името Македонија и потпишувањето на Преспанскиот договор.

Во образложението за наградата се истакнува дека „Зоран Заев и Алексис Ципрас постигнаа историски договор кој како пример за врвен дипломатски пристап, реши отворено прашање и со тоа, меѓу другото, дадоа значаен придонес за стабилноста на Балканскиот регион”.

На свечената церемонија утре во Мунстер, наградата ќе им ја додели претседателот на Латвија Егилс Левиц, како претставник на трите балтички земји кои оваа награда ја добија за 2019 година.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи