Николовски: Во вторник ќе биде донесена одлука за ограничување на употребата на службените возила

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Вицепремиерот за борба против корупција Љупчо Николовски гостувајќи во емисијата „10 Минути“ на ТВ21 вчера рече дека во вторник Владата на седница ќе донесе одлука со прецизни детали за ограничување на употребата на службените возила на функционерите.

„Во владина процедура во вторник ќе биде донесена одлука за употреба на службените возила која што точно и јасно ќе пропишува кој може да располага со службеното возило кај директорите на централно и локално ниво. Одлуката предвидува да не може да се користи службено возило за одење дома од работа и за одење од дома на работа. По извршувањето на службеното дејство возилата ќе мора да се паркираат на точно утврдени места. Го регулираме опсегот кој се ќе може да го прави тоа, јасна е постапката, има многу процедури“, рече Николовски.

Тој додава дека во членот 2 и членот 5 од одлуката која е во владина процедура, и треба да се донесе во вторник на седница, се предвидува дека службените возила нема да можат да користат за приватни потреби.

„Во политиката не се влегува поради моќ и позиции, туку заради плата и да им служиме на граѓаните“, вели Николовски.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи