Во Париз од денеска не смее да се вози побрзо од 30 км/час

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Од денеска ограничувањето на брзината од 30 километри на час важи речиси во целиот Град Париз, а одредбата не се однесува само на периферијата на градот и на неколку од најважните улици, како булеварот „Марешо“ и други поважни сообраќајници во западен Париз.

Најновата иницијатива е дел од напорите на француската престолнина за борба против климатските промени и промена на односот на граѓаните кон нивните возила, пренесува агенцијата АП, а целта е исто така да се намали бројот на сообраќајни несреќи и да се направи Париз попријатен за пешаците.

Анкетите покажуваат дека повеќето граѓани ја поддржуваат оваа идеја со надеж дека ќе ги направи улиците побезбедни и потивки.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи