Најголемиот број повратници во Австрија заразени со корона се од Македонија

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Повеќе од две третини од повратниците од одмор од Западен Балкан се позитивни на коронавирус, соопшти австриската Агенцијата за здравство и безбедност на храна (АГЕС).

Најголем број на нови случаи се „увезени“од Македонија. Станува збор за 866 повратници.

Другите случаи се од:

Косово (799);

Хрватска (683);

Турција (662).

Во 31 -та календарска недела, биле регистрирани 5.888 инфекции со коронавирус, а во 32 недела, биле регистрирани дури 8.113. Од нив, околу 40 % се однесуваат на повратници од одмор.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи