Преспанското Езеро исчезнува: водостојот е 2 сантиметри под апсолутниот минимум

Facebook
Twitter
Email
Print


Нивоата на повеќето реки во земјава се под просекот за август, покажуваат денешните хидролошки мерења.

Драстичен пад бележат Црн Дрим кај Ложани, Струмица кај Ново Село, Лепенец кај Скопје и Треска кај Македонски Брод.

Според УХМР, водостојот на Преспанско Езеро е два сантиметри под апсолутниот минимум.

Нивото на водата е драматично повлечено, како резултат на намалените врнежи, климатските промени, лошите аграрни практики, нарушениот баланс.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи