Вакцинираните Македонци може да патуваат во ЕУ без карантин и ПЦР тестови

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Одговарајќи на новинарско прашање, поврзано со ставањето на Македонија на црвената листа на ЕУ, министерот Филипче рече дека тоа е поврзано со вакциналната политика на земјата.

„Како што можете да приметите за патување во ЕУ на вакцинираните лица не им се потребни ПЦР тестови и карантин. Нашиот тим направи специјални напори, па така вакциналниот сертификат е признат во сите европски земји и сите кои што го поседуваат слободно може да патуваат“, одговори Филипче.

Тој потенцираше дека Македонија, како и целиот свет се стреми кон вакцинација на населението и со тоа да се дојде до колективен имунитет, како и полека да се враќа нормалниот живот кај сите нас.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи